Az IWGA Világjátékok
A Világjátékok alkalmával, négyévente, a nyári olimpiai játékokat követő években, az olimpiai programban nem szereplő sportágak legkiválóbb sportolói küzdenek a sikerekért. A 11 napon át tartó küzdelemben több, mint 30 népszerű és látványos sportág mutatkozik be, szárazföldön, vízen és a levegőben egyaránt.
A szervező az 1980-ban alapított International World Games Association (IWGA). Az alapító nemzetközi szövetségek döntöttek arról, hogy az olimpiai játékok kiegészítéseként létrehozzák az eseményt, melynek első helyszínét az amerikai Santa Clara biztosította. Az ötödik esemény után létrejött a mai napig tartó szoros együttműködés a Nemzetközi Olimpiai Bizottsággal, azóta a Világjátékokat a NOB védnöksége alatt rendezik meg. Az esemény nyitóünnepséggel kezdődik és záróünnepséggel zárul, a rendezést pedig az IWGA egy helyi szervezőbizottságra bízza, melynek tagja többek között a Nemzetközi Olimpiai Bizottság is. Az IWGA elfogadja és betartja az Olimpiai Charta minden alapelvét, a Világjátékok mégis egy fontos szempontból különbözik az olimpiától: a házigazda nem köteles a versenyhez szükséges létesítményeket építeni, létrehozni, pusztán a rendelkezésére álló sportinfrastruktúrát használja.
A Világjátékok program összetételét is ez befolyásolja, hiszen a fogadó városban meglévő infrastruktúra meghatározó tényező a hivatalos sportprogramba tartozó sportágak kiválasztásában, így nem minden sportág szerepel feltétlenül valamennyi eseményen.
A Világjátékokat négy alapelv jellemzi:
Kiválóság. Kizárólag a sportágak legjobb sportolói vagy csapatai jogosultak a részvételre.
Sportos szellem. A Világjátékok a sportolókról szól, számukra biztosít lehetőséget arra, hogy a legmagasabb szinten teljesítsenek sportágaikban.
Autonómia. A versenyeket a nemzetközi sportszövetségek szervezik, valamint a sportolók jelölését-minősítését is ők végzik.
Fenntarthatóság. A fogadó város ösztönzése a már meglévő sportinfrastruktúra használatára, elkerülve ezzel a létesítmények esemény utáni kihasználatlanságát.
2022-ben a Világjátékok visszatérnek oda, ahol minden elkezdődött. 40 év után Birmingham (Alabama-USA) a Világjátékok tizenegyedik eseményének házigazdája. Az Olimpiai Csatorna közvetítéseivel a versenyek immár világszerte követhetővé válnak.
Az IWGA Világjátékok időrendben
TWG 2022 Birmingham, USA
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság védnöksége alatt 11. alkalommal sorra kerülő multisportesemény 2022. július 7 és 17. között zajlik majd. A Nemzetközi Szövetség azért döntött az eredeti dátum - 2021. július 15-25. - módosítása mellett, mert a pandémia miatt a tokiói Olimpia Játékok időpontja is módosításra került és a két esemény így közel egy időben zajlott volna.
Az alabamai versenyek alkalmával ünneplik egyúttal a Világjátékok elindításának 40. évfordulóját, visszatérve újra az Amerikai Egyesült Államokba, ahol 1981-ben az első The World Games Santa Clara-ban került megrendezésre.
TWG 2017 Wrocław, POL
A 10. Világjátékok Wroclawban, Lengyelországan került megrendezésre, 2017. júius 20. és 30 . között. Összesen 163 355 néző kísérte figyelemmel a versenyeket, melyeket a Világjátékok történetében először lathattunk világszerte, az Olympic Chanel közvetítésével.
Wroclawban 31 küldönböző sportág - ebből 27 a hivatalos sportprogramban és 4 meghívásos - szerepelt a verseny tíz napja alatt. 103 országból származó 3292 sportoló élvezte a város meleg vendégszeretetét és a 26 első osztályú versenyhelyszínt, amely lehetővé tette számukra, hogy a lehető legmagasabb szinten versenyezzenek.
Történelmi sikert hozott Magyarországnak a wroclawi Világjátékok. Ebben a formációban először vettünk részt multisport-eseményen, és rögtön minden idők legjobb szereplését produkáltuk hat arany, négy ezüst- és négy bronzéremmel.
TWG 2013 Cali, COL
A 2013-as Világjátékok helyszínéért folytatott versenyt a kolumbiai Cali nyerte, amely a Dél-Amerikai kontinens első házigazda városa.
Jacques Rogge úr, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke köszöntő beszédet mondott a megnyitón.
Cali 1000 méteres magasságával száraz meleg éghajlattal rendelkezik. A sportolók elegendő víz fogyasztásával ellensúlyozták a nagy meleget, az esték a nappali hőséggel ellentétben viszont szépek és hűvösek voltak.
Cali mérete Kaohsiunggal, hasonlítható össze, így bizonyos szállítással kapcsolatos problémákra előre fel kellett készülni. Cali központjában számos versenyhelyszínt csoportosítottak. A központi étkeztetés, amely ennek a helyszíncsoportnak a közepén található, ismét nagyon nagyra értékelt és jól megközelíthető találkozóhely volt a sportolók számára, tekintettel a helyszínek rövid távolságára. Számos szabadtéri versenyhelyszín volt a városon kívül, a Kaukázus-völgyben. Ezeknél a sportoknál a szállástól a helyszínekig tartó utazási idő időnként hosszabb időt vett igénybe.
Minden versenyen nagy számú lelkes néző szurkolt, még olyan sportágak esetén is, amely eddig ismeretlen volt számukra. A salsa tánc azonban biztosan nem ismeretlen Caliban, hiszen ez a sport Caliban kelt életre. A Bikaviadal-gyűrű, a táncsport helyszíne, a salsa táncverseny döntőjében teljesen tele volt, ami szerencsére az esti órákban zajlott, mivel a lelátók napközben (sok helyszínen) túl melegek voltak a nézők számára.
A 2013-as Világjátékok résztvevői nagyra értékelték a nézők nagy számát és lelkesedését, ami igazi latin-amerikai hangulatot adott a versenyüknek. A 9. Világjátékok speciális dél-amerikai hangulatával sokáig emlékezetes marad. Láthattuk, hogy milyen az, amikor a 30 ezer fős közönség együtt szambázik, és lelkesedik a sportolókért.
Mindent egybevetve Cali erőn felül teljesített, és sikeres világjátékok után adta át a stafétát Wroclawnak.