Gó: Címvédésre és nemzetközi mesteri címre hajt az magyar tehetség
Készült2022-12-19
Barcza Bende az újabb Eb-aranyra, és a nemzetközi mesteri címre hajt. A klasszis gó-versenyző zökkenőmentesen össze tudja egyeztetni a tanulást a sporttal. Az újbudai bajnokkal beszélgettünk.
Az U12-es Eb-aranyérem megszerzésekor nyilatkoztál utoljára a Nemzeti Versenysport Szövetségnek. Mi történt azóta?
Sok minden. Indultam azóta ifi-vb-n, ahol egyedüli európaiként a 8 között végeztem. A covid miatt több online versenyen is részt vettem, mivel azokat nem tudták megrendezni a hagyományos formában. Ezenkívül felnőtt világbajnokságon is bemutatkoztam, ott 28. lettem.
Mik a további tervek?
A decemberi versenyek nagy részét kihagyva a pihenés és a felkészülés időszaka van most. Január 2-án indul Bécsben a jövő évi SEYGO Európa-kupa sorozat első versenye, aminek második állomása február végén Romániában lesz. Márciusban Európa-bajnokság Törökországban, ahol a legfőbb rivális hazai környezetben játszik, de bízom benne, hogy ezúttal is meglesz az aranyérem.
Hogy tudod összeegyeztetni a tanulással az edzéseket?
Általában kora délutánonként napi 1 órát dolgozunk az edzővel, utána egy óra vívás majd egyénileg gyakorlok vacsoráig. A házi feladatok estére maradnak, szerencsére harmadik osztályban még viszonylag hamar kész vagyok velük. Az osztályfőnököm nagyon segítőkész. Mindig kapok lehetőséget a pótlásra.
Miért pont ezt a sportágat választottad?
A szellemi sportokból a sakkot és dámát is szeretem, de ez a játék minden kipróbálásnál egyre jobban tetszett. A gó a többi hasonló táblás játékkal összehasonlítva nagyon változatos és izgalmas, sokkal bonyolultabb. Itt egyszerre lehet támadni és védekezni vagy területet szerezni, rengeteg dologra kell figyelni. A játszmák után számítógéppel ki lehet elemezni, mik voltak a legjobb lépések.
Szerinted miért fontos, hogy valaki gó-t játsszon?
Mit tud adni ez a sport? Itt magam állíthatom kihívások elé. A rangsorolások pontosan megmutatják milyen erős valaki, a hasonlóan jók játszanak egymással, így nagyon ritka a túl unalmas parti vagy a túl erős ellenfél. A gó nagyon összetett. Sakkban is érdekes dolgok vannak, de ha ott 1000 féle megnyitás van, akkor a góban millió - minél többet tudok, biztos, hogy még rengeteg más, érdekesebb feladat, helyzet jön utána. Hogy mit kaptam a sportágtól? Gyönyörűszép helyekre eljutottam, az iskolán kívül sok más barátom lett más országokban is.
A gó története Kínában kezdődött, kb. 4000 éve. A történészek és régészek ebben az egyben értenek egyet a gó eredetével kapcsolatban – olvasható a Magyar Gószövetség honlapján. Egyszerre nagyon egyszerű és nagyon bonyolult. A szabályokat egy négyéves gyerek is gond nélkül meg tudja érteni, azonban a játék rendkívül összetett és mély, a variációk száma jóval több, mint az atomok száma az univerzumban. A számítógépes gó programok egészen az AlphaGo 2016-s megjelenéséig nem tudták felvenni a versenyt az erősebb játékosokkal.
Forrás, fotók: Bányász Árpád/Barcza Bende
További híreink
Az IWGA bejelentette a Sportolói Bizottság választási folyamatát
Készült2024-12-16
Megtartotta az év utolsó elnökségi ülését az NVESZ
Készült2024-12-11
NVESZ-gála a 2025-ös Világjátékok jegyében
Készült2024-12-03
TWG 2025 – Megtartotta első sportolói tájékoztatóját az NVESZ
Készült2024-11-15
A Világjátékok 2025: Gálaünnepség a Magyar Csapat tiszteletére
Készült2024-11-13
Lábtenisz-vb - Érmekért hazai közönség előtt
Készült2024-11-07
Új együttműködési megállapodásokat írt alá az IWGA
Készült2024-11-05